שאלות ותשובות

כמה זמן נמשך הטיפול?

הטיפול נמשך בדרך כלל בין 12 ל 24 פגישות, כלומר הוא קצר משמעותית ביחס לטיפולים פסיכולוגיים אחרים. בתחילת הטיפול מגדירים מטרה ממוקדת לעבודה. לאורך הטיפול חוזרים ובודקים שוב ושוב היכן אנו נמצאים ביחס למטרה שהגדרנו על מנת להעריך את ההתקדמות.

האם כל אחד יכול להצליח בטיפול קוגניטיבי התנהגותי?

בעיקרון, סיכויי ההצלחה של הטיפול הם גבוהים.
ההצלחה בטיפול תלויה בגורמים הבאים:
- כימיה בין המטפל למטופל
- קיומן של בעיות נוספות משמעותיות (תחלואה כפולה) או בעיות רקע
- ביצוע מטלות הבית - המנבא החזק ביותר להצלחה!
- מוטיבציה וכוחות לקחת חלק פעיל בטיפול
במידה והצפי הוא שאלו יהיו נמוכים, עדיף להתחיל בשיטת טיפול אחרת.

טיפול פסיכולוגי אונליין - זה באמת עובד?

חד משמעית כן! טיפול אונליין הוא טיפול לכל דבר ועניין, ונוצר בו קשר עמוק ואינטימי בדיוק כמו בטיפול פרונטלי. בטיפול קוגניטיבי התנהגותי יש אפילו יתרון לטיפול אונליין שכן חלק מהעבודה ההתנהגותית (החשיפות) צריכות להתבצע בסביבה הטבעית של המטופל - לדוגמה מטופל עם ocd אשר כחלק מהטיפול צריך להיחשף ללכלוך בבית, יוכל להפיק יותר ממפגש אונליין בביתו מאשר ממפגש בקליניקה. הניסיון והמחקר מראים שהטיפול מרחוק הוא אפקטיבי במידה דומה לטיפול פרונטלי. פעמים רבות יש קושי להגיע לטיפול פרונטלי מסיבות שונות - חוסר זמן, חוסר ניידות, הימנעות או קושי ביציאה מהבית - והטיפול יכול להגיע עד אליך. יש אפשרות להגיע גם למפגשים בקליניקה - אפילו באופן חד פעמי אם רוצים, או במידת האפשר והצורך.

האם CBT מתאים לכל סוגי הבעיות?

לא. ישנן בעיות בהן ברור שטיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא הבחירה הנכונה ביותר ואף קיים קונצנזוס מומחים כי זה צריך להיות קו הטיפול הראשון (לדוגמה הפרעה אובססיבית – קומפולסיבית OCD), אך לא תמיד זה כך. לעיתים ישנן בעיות מורכבות שדורשות טיפול בכלים אחרים או נוספים. בנוסף, הטיפול דורש כוחות מהמטופל (לעשות את שיעורי הבית, להתמודד באופן ישיר עם הבעיה) ולא תמיד זה מתאים. בתהליך ההערכה שמתבצע בתחילת הטיפול ניתן להבין האם CBT היא הבחירה המתאימה כרגע, ובמידה ולא - להפנות לטיפול מתאים אחר.

האם הטיפול יקר?

אחד היתרונות הבולטים של CBT הוא משך הטיפול הקצר. משך הטיפול מביא לכך שבשורה התחתונה העלות הכוללת של טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמוכה משמעותית מעלותו של טיפול בגישה הקלאסית.

איך זה עובד? איך יתכן שאפשר לפתור בעיה מורכבת בזמן קצר?

בחלק גדול מהבעיות (אם כי לא בכולן) התמודדות ישירה וממוקדת יעילה יותר מהעמקה בתכנים לא מודעים או בילדות. בשיטה אין כל קסם - היא מבוססת על הפעלה רבה של המטופל בין הפגישות, מה שמאפשר יצירת שינוי משמעותי בזמן קצר.

טיפול רגיש ואנושי ומדע מדויק וקר - איך זה הולך ביחד?

המרכיב הכי חשוב בהצלחת טיפול פסיכולוגי הוא הכימיה בין המטפל למטופל. בסופו של דבר, הקשר שנוצר מסייע לקדם את הטיפול ולמרכיב זה אין תחליף. לכן, הכי חשוב להרגיש טוב עם המטפל ולחוש שנוצר קשר אנושי חם ומיטיב. אין שום סתירה בין שימוש בגישה טיפולית שיש לה תמיכה מדעית לבין חמימות, אנושיות וראיית המורכבות האנושית מעבר לסימפטומים. כל אדם הוא יחיד ומיוחד ותפקידו של המטפל הוא להתאים את העקרונות הכללים לאופי, לערכים ולנסיבות של המטופל.

LIMORKIKIN @ GMAIL . COM  
   054-7211814

יש לך שאלה? חופשי!

רוצה לחשוב ביחד האם טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכול להתאים לך? בכיף!

ניתן להתקשר, לכתוב לי מייל או לשלוח הודעת ווטסאפ.

דילוג לתוכן